Pielęgniarki, Pielęgniarze, Położne, Położni

Koleżanki i Koledzy

Protest w Warszawie przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych trwa już 3. tydzień.

Musimy wspomóc Koleżanki i Kolegów w walce o nasze, lepsze jutro.

Teraz albo nigdy!

W dniu 21 października dyżur w Białym Miasteczku 2.0 (naprzeciwko Kancelarii Premiera w Warszawie, Aleje Ujazdowskie 4) pełnić będą pielęgniarki, pielęgniarze, położne, położni z Naszej Okręgowej Izby.

Warto dołożyć swoją cegiełkę, dzięki której zbudujemy naszą przyszłość.

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach pokrywa koszty ubezpieczenia, przejazdu, wyżywienia, oraz zapewnia śpiwory i ciepłą odzież.

Serdecznie ZAPRASZAMY.

Zgłoszenia na Dyżur w Białym Miasteczku przyjmuje Sekretariat Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach nr tel.: 32 209 04 15, 16, 17 lub adres E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 11 października 2021 roku.

Jesteśmy ruchem Młodzi Solidarnie z Protestem Medyków, który ma na celu wsparcie trwającego od 11 września bieżącego roku ogólnopolskiego Protestu Pracowników Ochrony Zdrowia. Pragniemy pokazać solidarność ze strajkującymi w Białym Miasteczku poprzez szereg manifestacji, które odbędą się w wielu polskich miastach 9 października 2021r.

W Katowicach manifestacja rozpocznie się o godz. 14.30 na Placu Sejmu Śląskiego.

Następnie przemaszerujemy ul. Jagiellońską, Placem Miarki, ul. Kochanowskiego, ul. Kościuszki, Św. Jana, Rynek, al. Wojciecha Korfantego, kończąc pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.

Spotkamy się tam z przedstawicielami poszczególnych zawodów medycznych, samorządów i organizacji studenckich.

Serdecznie zapraszamy do udziału i liczymy na Państwa obecność.

zbliża się październik - Miesiąc Świadomości Raka Piersi, w którym obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet. Powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” nabiera w tym okresie szczególnego znaczenia.

W Polsce od 2006 roku realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do Pań w wieku od 50 do 69 lat. Jego założeniem jest przebadanie jak największej populacji Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie, a tym samym obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej.  Dotychczasowe wyniki realizacji Programu nie są satysfakcjonujące. Mimo, że  mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat, w 2021 roku z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało zaledwie niewiele ponad 34 % uprawnionych Pań,

Pamiętajmy: Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia. Mammografia pozwala na wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej w miejscowości:

Katowice –  18 października 2021 w godzinach od 10.00 do 17.00 i 19 października 2021 w godzinach od 9.30 do 16.30 przy Centrum Handlowym BELG, ul. Przemysłowa 3

Szanowni państwo,

W Niedzielę 17 października, o godz. 10.30 zapraszam medyków i kapelanów szpitalnych na Eucharystię sprawowaną w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w intencji służby zdrowia w święto patronalne ku czci św. Łukasza.
Mszy będzie przewodniczył Ks. Biskup Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Po mszy zapraszam pracowników służby zdrowia do wspólnego świętowania przy stole na Wydziale Teologiczym Uniwersytetu Śląskiego.

Ks. dr Marcin Niesporek
Duszpasterz Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej

OIPiP w Katowicach z wielką dumą i przyjemnością informuje, iż w roku 2020 zwycięzcą piątej edycji międzynarodowego Konkursu Pielęgniarskiego o Nagrodę Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursing Award - QSNA) został Członek Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach – Pan Radosław Romanek.

Konkurs, który ma na celu usprawnienie procesu opieki nad pacjentem oraz usprawnienie działania ochrony zdrowia, równolegle odbywa się w Szwecji, Finlandii, Niemczech, na Litwie, na Uniwersytecie Waszyngtońskim w USA oraz w Brazylii. W polskiej edycji konkursu biorą udział prace nadesłane przez osoby, które są w trakcie edukacji w polskiej uczelni lub pracujące w zawodzie pielęgniarki/pielęgniarza. Za organizację konkursu w naszym kraju odpowiada Fundacja Medicover, natomiast patronat honorowy nad konkursem roztacza Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Pan Radosław był uprzejmy opowiedzieć o swoim udziale w QSNA, jak również o początkach swojej kariery zawodowej i doświadczeniach zawodowych na łamach Biuletynu Informacyjnego OIPiP w Katowicach „Nasze Sprawy” [nr 1/2021], który dostępny jest na stronie internetowej Izby (zakładka „Nasze Sprawy”).

Ponadto, Pan Radosław zgodził się wystąpić w krótkim materiale filmowym zrealizowanym przez OIPiP w Katowicach, w którym szerzej opowiedział swej pasji do zawodu, poglądach na współczesne pielęgniarstwo oraz o osobistych przeżyciach, które skłoniły go do wyboru takiej, a nie innej drogi zawodowej. Materiał ten jest ogólnodostępny na serwisie internetowym YouTube https://youtu.be/TB9ZVX6j74U – serdecznie zachęcamy do jego obejrzenia!

OIPiP w Katowicach uprzejmie informuje, iż Członkowie Okręgowej Izby oraz goście Biura OIPiP w Katowicach poruszający się własnymi środkami lokomocji, na czas wizyty w Biurze (ul. Francuska 16, Katowice), mogą skorzystać z darmowego miejsca parkingowego zlokalizowanego na ulicy Francuskiej, pomiędzy Izbą a apteką  „Apteka na Francuskiej Tanie Leki”. Miejsce parkingowe oznaczone jest znakiem poziomym – tzw. „koperta” nr 6.